پیام آقای دکتر سیدعبدالامیر نبوی رییس سابق انجمن علوم سیاسی ایران (1398-1395)

جناب آقای دکتر سیدعبدالامیر نبوی، رییس سابق انجمن علوم سیاسی ایران، به مناسبت برگزاری کنفرانس بین المللی «علم سیاست، مطالعات زنان و آینده» پیامی ارسال کردند.

در سال‌های اخیر، توجه به مسایل زنان در خلال مطالعات و پژوهش‌های علوم سیاسی در ایران افزایش یافته است که بخشی از آن به افزایش سهم دختران و زنان در جمعیت دانشجویی کشور برمی‌گردد. درواقع، افزایش تعداد دختران دانش‌آموز و دانشجو در دو دهه گذشته موجب شده است جامعه ایرانی با مسئله‌ها و پرسش‌هایی روبه‌رو شود که نمی‌تواند آنها را نادیده بگیرد و یا به تعویق اندازد؛ مسایلی چون مشارکت سیاسی مؤثر زنان، سهم زنان از سمت‌های مدیریتی، رعایت عدالت جنسیتی و…

مانند بسیاری از مسایل و دستورکارهای دیگر، هنوز مشکلات زیادی در دو عالم نظر و عمل وجود دارد و دولت و جامعه همچنان در حال تأمل و تمرین هستند و البته در میان این تأمل و تمرین تجربیات گوناگونی به دست آمده که همه آنها هم شیرین و روشن نیست. به عبارتی دقیق‌تر، تردیدهای پیاپی، عدم شکل‌گیری اراده جمعی و در نتیجه به تعویق افتادن تصمیم‌گیری مناسب سبب شده است که هرازگاهی رویدادهای آسیب‌زننده‌ای رخ دهد که گاه قابل پیش‌بینی و پیشگیری بود. چنین مشکلاتی موجب شده است نوعی سرخوردگی و خشمی پنهان جامعه را فرابگیرد که نمودی از آن در افزایش حضور زنان در جنبش‌های اعتراضی دو سال اخیر قابل مشاهده است. این جنبش‌ها و ناآرامی‌ها نشان‌دهنده بی‌اعتمادی دوسویه و ناامیدی اجتماعی است.

همچنین روشن است که هر گونه پاسخی به این موضوعات و پرسش‌ها یا حتی ادامه رویه انکار و تغافل، مسیر خاصی را برای آینده کشور رقم می‌زند که ممکن است سامان‌دهنده یا برهم‌زننده نظم سیاسی و اجتماعی باشد.

حال که به دلیل برگزاری همایش «علم سیاست، مطالعات زنان و آینده» از سوی کمیته مطالعات زنان انجمن علوم سیاسی ایران، فرصت مناسبی برای گفتگو پدید آمده است، به نظرم بایستی با مشارکت علمی و طرح ایده‌ها و یافته‌های جدید این فرصت را قدر دانست و گامی برای خروج از بن‌بست‌های موجود برداشت. بی‌تردید آنچه این تلاش علمی را اثربخش خواهد کرد، خروج از بحث‌های بی‌پایان و اغلب بدیهی درباره اهمیت جایگاه زنان، نقش زنان در توسعه یا لزوم توانمندسازی زنان در جامعه است.

یافتن فرمول‌هایی بر اساس دستاوردهای جهانی و متناسب شده با تجربه ایرانی می‌تواند مهم‌ترین رهاورد این همایش باشد.

ایمیل کنفرانس: ipsawomen@gmail.com

کانال تلگرامی: ipsawomen@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *